USDC rośnie. Jaką część przychodów zatrzymuje Circle?

USDC
CircleUSDC
1 godzinę temuŹródło: crypto.news
USDC rośnie. Jaką część przychodów zatrzymuje Circle?

Wyniki Circle za 4 listopada pojawią się po kwartale, w którym koszty dystrybucji i transakcji pochłonęły prawie 59% przychodów i dochodów z rezerw. Z dokumentów spółki wynika, że zatrzymana kwota nadal rosła, podczas gdy nowe produkty płatnicze i blockchainowe przynoszą odmienne źródła przychodów i wydatków.

Podsumowanie

  • Circle zaplanowała publikację wyników za III kwartał na 4 listopada, z transmisją wyników o 8:00 czasu wschodniego.
  • Przychody i dochody z rezerw w II kwartale osiągnęły 701,315 mln USD wobec 412,470 mln USD kosztów dystrybucji, transakcji i innych.
  • Różnica wyniosła 288,845 mln USD przed kosztami operacyjnymi, co daje marżę zatrzymanych przychodów na poziomie 41,2%.
  • Koszty dystrybucji związane z Coinbase wyniosły 324,6 mln USD w ciągu 3 miesięcy zakończonych 30 czerwca.
  • Model stóp Circle szacuje roczną zmianę dochodów z rezerw na 737 mln USD przy hipotetycznej zmianie stóp o 1 punkt procentowy.

Circle zaplanowała publikację wyników za trzeci kwartał na 4 listopada po zatrzymaniu 288,845 mln USD przychodów i dochodów z rezerw z drugiego kwartału przed kosztami operacyjnymi, przy czym koszty dystrybucji, transakcji i inne stanowiły prawie 59% całości.

Ogłoszenie wyników Circle wskazuje, że kierownictwo omówi wyniki o 8:00 czasu wschodniego w środę. Wcześniejsze sprawozdania finansowe spółki dostarczają punktu odniesienia, w jaki sposób obieg, stopy procentowe i płatności na rzecz partnerów wpływają na dochód pozostający w spółce.

Średni obieg USDC wzrósł o około 25% rok do roku w II kwartale, podczas gdy dochody z rezerw wzrosły o 5,3%. Niższe zwroty z aktywów zabezpieczających stablecoina częściowo zniwelowały korzyść z większego średniego salda.

Koszt dystrybucji USDC był znaczny, ale nie pochłonął całego dodatkowego dochodu. Przychody zatrzymane po kosztach dystrybucji, transakcji i innych wzrosły o około 15%, szybciej niż 6,6% wzrost całkowitych przychodów i dochodów z rezerw.

Circle raportuje tę miarę zatrzymanych przychodów oddzielnie od zysku. Personel, technologia, praca prawna i inne koszty operacyjne nadal muszą być z niej opłacane, a następnie uwzględniane są efekty innych dochodów i podatków.

Wyniki Circle zależą od sald, stóp i warunków dystrybucji

Spółka uzyskuje odsetki i dywidendy od aktywów utrzymywanych jako zabezpieczenie jej stablecoinów. W formularzu 10-Q za II kwartał Circle podaje, że dochody z rezerw są rejestrowane przed kosztami dystrybucji, więc raportowany dochód nie odzwierciedla kwoty zatrzymanej po zapłacie partnerom.

Dokument podaje dochody z rezerw na poziomie 667,733 mln USD za 3 miesiące zakończone 30 czerwca, w porównaniu z 634,274 mln USD rok wcześniej. Pozostałe przychody wyniosły 33,582 mln USD, co daje łączne przychody i dochody z rezerw na poziomie 701,315 mln USD.

Średni obieg USDC w kwartale wyniósł 76,524 mld USD wobec 61,039 mld USD w porównywalnym okresie. Saldo na koniec kwartału było niższe od tej średniej i wyniosło 73,269 mld USD.

Średni obieg mierzy dzienne salda generujące dochody z rezerw w całym okresie sprawozdawczym. Obieg na koniec kwartału rejestruje to, co pozostało niespłacone w ostatnim dniu, a obie wartości mogą zmieniać się w różnym tempie.

Publikowana stopa zwrotu z rezerw Circle została zaokrąglona do 3,5%, w dół z 4,1% rok wcześniej. W ogłoszeniu wyników spółka podaje zmianę przy użyciu dokładniejszych danych bazowych jako spadek o 66 punktów bazowych.

Spółka podaje, że zwroty z jej aktywów rezerwowych są zbliżone do obowiązującej stopy finansowania overnight zabezpieczonego. Większe saldo USDC może zatem generować mniej dodatkowego dochodu, niż sugerowałby sam wzrost obiegu, gdy rentowności spadają.

Dochód z rezerw nie jest opłatą pobieraną przy każdej transfuzji USDC. Pozostałe przychody Circle obejmują usługi transakcyjne i subskrypcyjne, ale aktywa rezerwowe zarabiają zgodnie ze swoimi saldami i zwrotami.

Bilans utrzymuje zasoby przechowywane dla posiadaczy stablecoinów oddzielnie od zwykłej gotówki spółki. Na dzień 30 czerwca Circle wykazał około 73,2 mld dolarów w gotówce i ekwiwalentach gotówki wyodrębnionych dla posiadaczy stablecoinów.

Dokument wyjaśnia, że ta kategoria bilansowa różni się od liczby obiegu USDC. Obejmuje rezerwy dla EURC i tokenów z odmową dostępu, wyklucza zasoby zabezpieczające USDC posiadane przez spółkę i może być affected przez timing emisji, umorzenia i rozliczenia.

Circle Reserve Fund posiadał 61,9 mld dolarów z wyodrębnionego salda na dzień 30 czerwca, zgodnie z dokumentem. Circle wycenia swoje udziały według wartości aktywów netto funduszu i ujmuje zadeklarowany dochód z dywidend w dochodach z rezerw.

Kapitał rezerwowy jest utrzymywany w celu wywiązania się ze zobowiązań wobec posiadaczy tokenów. Nie jest tożsame z przychodami uzyskanymi z tych aktywów ani z gotówką zatrzymaną przez spółkę po opłaceniu wydatków.

Dokument spółki ostrzega, że związek między stopami procentowymi a popytem na USDC jest niepewny. Nie zakłada się, że niższe zyski automatycznie powodują kompensujący wzrost obiegu.

Circle zatrzymał 41,2 centa z każdego dolara przed kosztami operacyjnymi

Odjęcie dystrybucji, transakcji i innych kosztów za II kwartał w wysokości 412,470 mln dolarów od całkowitych przychodów i dochodów z rezerw w wysokości 701,315 mln dolarów daje 288,845 mln dolarów. Podzielenie tej różnicy przez 701,315 mln dolarów daje marżę zatrzymanych przychodów na poziomie około 41,2%.

Circle nazywa tę kwotę przychodami pomniejszonymi o koszty dystrybucji, czyli RLDC, chociaż jej definicja odejmuje również koszty transakcji i inne koszty. Etykiety tej nie należy odczytywać jako kalkulacji obejmującej wyłącznie płatności dystrybucyjne.

Ta sama kalkulacja dla II kwartału 2025 r. wykorzystuje 658,078 mln dolarów przychodów i dochodów z rezerw oraz 406,942 mln dolarów odpowiednich kosztów. Pozostawia to 251,136 mln dolarów, czyli około 38,2% całości.

W rezultacie zatrzymana kwota wzrosła o 37,709 mln dolarów, czyli o 15,0%, między oboma kwartałami. Marża poprawiła się o około 3 punkty procentowe przy użyciu niezaokrąglonych wartości z dokumentu.

Miara za II kwartał20252026
Przychody i dochody z rezerw658,078 mln dolarów701,315 mln dolarów
Dystrybucja, transakcje i inne koszty406,942 mln dolarów412,470 mln dolarów
Kwota zatrzymana przed kosztami operacyjnymi251,136 mln dolarów288,845 mln dolarów
Marża zatrzymanych przychodów38,2%41,2%

Poprawa jest dowodem przeciwko opisywaniu całego biznesu dystrybucyjnego jako pogarszającego się problemu marży w II kwartale. Circle zapłacił więcej łącznie, ale kategoria kosztów wzrosła o 1,4%, podczas gdy przychody i dochody z rezerw wzrosły o 6,6%.

Koszty operacyjne w wysokości 254,486 mln dolarów zmniejszyły zatrzymaną kwotę do dochodu operacyjnego w wysokości 34,359 mln dolarów. Zysk netto z działalności kontynuowanej wyniósł 48,214 mln dolarów po uwzględnieniu innych dochodów i podatku.

Zysk operacyjny i netto obejmują koszty pozostające poza kalkulacją RLDC. Spółka może zatrzymać więcej po dystrybucji, jednocześnie wydając więcej na budowę produktów, zatrudnianie personelu lub wypełnianie obowiązków regulacyjnych.

Raport z listopada dostarczy nowy zestaw rzeczywistych danych. Porównanie za II kwartał ustala punkt odniesienia, a nie prognozę, że marża ponownie się poprawi.

Coinbase otrzymuje dochody nie tylko poprzez salda na swojej giełdzie

Odnowiona umowa Circle z Coinbase zachowuje relację handlową ustanowioną w sierpniu 2023 r. Zarząd stwierdził podczas poprzedniego cyklu wyników, że porozumienie zostało odnowione na dotychczasowych warunkach do 2029 r.

Opis zawarty w dokumencie przyznaje Coinbase alokację powiązaną z USDC przechowywanymi na jego platformie po zatrzymaniu przez emitenta Circle. Coinbase otrzymuje udział powiązany ze wzrostem ekosystemu poza własną platformą po płatnościach na rzecz zatwierdzonych uczestników zewnętrznych.

Kalkulacja mnożąca widoczne saldo giełdowe Coinbase przez zysk z rezerw pomijałaby zatem część ustaleń umownych. Nie odtworzyłaby kosztu dystrybucji ujętego przez Circle.

Dokument za II kwartał wykazuje 324,6 mln dolarów kosztów dystrybucji związanych z Coinbase, w porównaniu z 332,3 mln dolarów w tym samym kwartale 2025 r. Kwota spadła o 7,7 mln dolarów, czyli około 2,3%, nawet gdy całkowite koszty dystrybucji, transakcji i inne koszty Circle wzrosły.

Koszty związane z Coinbase stanowiły około 78,7% tej połączonej kategorii kosztów za II kwartał. Kalkulacja dzieli 324,6 mln dolarów przez 412,470 mln dolarów i nie dowodzi, że każdy pozostały dolar został wypłacony innemu dystrybutorowi.

Koszty transakcyjne obejmują opłaty blockchain, natomiast inne koszty obejmują wydatki związane z produktami takimi jak USYC. W zgłoszeniu pozycje te są grupowane z płatnościami dokonywanymi w celu wspierania dystrybucji USDC.

Circle twierdzi, że dodawanie dystrybutorów może zwiększyć jej przyszłe koszty, a warunki handlowe mogą się różnić między partnerami. Firma oczekuje, że wydatki na dystrybucję będą reagować zarówno na dochód z rezerw, jak i na lokalizację sald USDC.

Spółka nie kontroluje każdego działania podejmowanego przez giełdę lub portfel, który dystrybuuje USDC. Partner może zmienić widoczność, zachęty lub dostępność konkurencyjnego stablecoina w ramach własnych produktów.

Lokalizacja USDC wpływa na podział dochodu z rezerw

Definicja platformy Circle obejmuje konta Circle Mint, USDC posiadane przez spółkę oraz portfele niepowiernicze oferowane za pośrednictwem jej własnych usług. Nie ogranicza się ona do pojedynczego portfela typu giełdowego ani do listy adresów korporacyjnych.

W zgłoszeniu podano, że dzienny udział USDC przechowywanego na platformie Circle jest wykorzystywany do obliczania jej udziału w dochodzie z rezerw na mocy umowy z Coinbase. Firma publikuje dzienny procent średniej ważonej oddzielnie od salda dolarowego na koniec kwartału.

Circle posiadała 12,442 mld USD na swojej platformie na dzień 30 czerwca, co odpowiada około 17% z 73,269 mld USD w obiegu. Jej średni ważony udział na platformie w ciągu kwartału wyniósł 19,5%.

Liczby 17% i 19,5% nie są konkurencyjnymi szacunkami tej samej obserwacji. Jedna dzieli salda ostatniego dnia, podczas gdy druga mierzy strukturę w okresie przy użyciu metody ważenia z zgłoszenia.

Porównanie z II kwartałem 2025 r. pokazuje wzrost średniego ważonego udziału z 7,4% do 19,5%. Circle wskazuje strukturę sald jako czynnik wpływający na ekonomikę swoich ustaleń dystrybucyjnych.

Jak wcześniej informował crypto.news, kierownictwo stwierdziło, że Coinbase posiadał 30% obiegu USDC na koniec II kwartału. Liczba ta mierzyła salda ostatniego dnia, w przeciwieństwie do średniej ważonej stosowanej w ekonomice okresu.

Spółka twierdzi, że wzrost poprzez kanały niewymagające płatności motywacyjnych dla stron trzecich może obniżyć koszty dystrybucji. Wzrost poprzez partnerów motywowanych handlowo może przynieść inny wynik, nawet gdy liczba USDC w obiegu wzrośnie o tę samą kwotę.

Jej publiczne dane nie ujawniają dokładnego zatrzymanego procentu dla każdego indywidualnego klienta lub partnera handlowego. Zagregowane wyniki finansowe łączą te ustalenia w ciągu kwartału.

Zmiana stopy wpływa zarówno na płatności dla partnerów, jak i na dochód z rezerw

Tabela wrażliwości Circle na stopy procentowe modeluje zmianę o 1 punkt procentowy od średniej wydajności rezerw w czerwcu wynoszącej 3,49%. Szacuje ona roczny ruch dochodu z rezerw na 737 mln USD i odpowiadający mu ruch kosztów dystrybucji i transakcji na 360 mln USD.

Odjęcie drugiego ruchu od pierwszego daje 377 mln USD przed innymi efektami. Wzrost stóp dodałby tę kwotę w ramach podanego modelu, podczas gdy spadek stóp by ją usunął.

Tabela zakłada, że obieg USDC pozostanie na poziomie z 30 czerwca przez kolejne 12 miesięcy. Utrzymuje stałą alokację rezerw i zakłada, że zmiana stopy nastąpi na początku tego okresu i wpłynie równo na aktywa rezerwowe.

Nie jest to prognoza następnej decyzji Rezerwy Federalnej, wyników III kwartału ani późniejszego popytu na USDC. Circle wyraźnie stwierdza, że nie może wiarygodnie przewidzieć, jak klienci zmienią swoje salda w reakcji na stopy.

To samo zgłoszenie modeluje ruch stóp o 2 punkty procentowe, generując 1,475 mld USD zmiany dochodu z rezerw i 720 mln USD zmiany powiązanych kosztów. Wynikająca z tego różnica wynosi 755 mln USD przy tych założeniach.

Spółka wykorzystuje te scenariusze do opisania ekspozycji na stopy, a nie do obiecywania równoważnej zmiany zysku. Koszty operacyjne, podatki, inne dochody i zmiany w działalności nadal wpływałyby na ostateczny wynik.

Wrażliwość ta ilustruje, dlaczego traktowanie spadku przychodów z rezerw brutto jako równego spadku dochodu zatrzymanego zawyżałoby modelowany efekt. Niektóre płatności partnerskie zmieniają się wraz z dochodem, na którym są oparte.

Odwrotnie jest w przypadku wzrostu rentowności: Circle nie zatrzymałby każdego dodatkowego dolara przychodów z rezerw brutto. Jego umowy dystrybucyjne przypisują część tej korzyści firmom wspierającym korzystanie z USDC.

Umowa Hyperliquid pokazuje konkurencję o dystrybucję

Ocena umowy z Hyperliquid dokonana przez JPMorgan argumentowała, że konkurencja o duże salda USDC może wywierać presję na dochód zatrzymywany przez Circle i Coinbase. Bank obniżył prognozy zysków w notatce badawczej z lipca, nadal oczekując wzrostu zysków związanych z USDC do 2027 roku.

Jego analiza dotyczyła warunków handlowych stosowanych w celu utrzymania USDC w centrum głównej platformy handlowej. Bank argumentował, że platformy z dużymi saldami mogą domagać się większego udziału w przychodach z rezerw.

Kierownictwo Circle opisało rosnącą sieć partnerów, którzy otrzymują zachęty do integracji i dystrybucji USDC. W jego zgłoszeniu stwierdzono, że przyszłe ustalenia mogą mieć inne warunki w miarę zmian negocjacji i warunków rynkowych.

Płatność dystrybucyjna jest zatem częścią kosztu komercyjnego dotarcia do użytkowników, a niekoniecznie dowodem na to, że emitent utracił kontrolę nad swoimi rezerwami. Aktywa rezerwowe pozostają objęte ustaleniami emitenta dotyczącymi przechowywania i zabezpieczenia.

Wyniki za II kwartał dostarczają faktu przeciwnego do prostego opisu nieuchronnej erozji marży. Przychody zatrzymane i marża RLDC poprawiły się rok do roku pomimo kosztów dystrybucji i niższych zwrotów z rezerw.

Circle twierdzi, że wykorzystanie jego sieci wykracza poza spekulacje kryptowalutowe i obejmuje płatności, rozliczenia i usługi instytucjonalne. Argumentacja kierownictwa jest taka, że więcej zastosowań i szerszy dostęp mogą wspierać wzrost sald i przychodów w czasie.

Efekt finansowy zależy od tego, co firma zarabia na tej działalności i co płaci, aby ją uzyskać. Sam wyższy obrót nie określa stawki opłaty, czasu trwania sald ani warunków dystrybucji z nimi związanych.

Publiczne zgłoszenie nie zawiera kompletnego odrębnego rachunku zysków i strat dla każdego partnerstwa dystrybucyjnego. Szacunek wpływu konkretnej transakcji na zyski pozostaje szacunkiem, chyba że firma ujawni wystarczającą liczbę danych, aby go odtworzyć.

Wolumen płatności to nie to samo co przychody z płatności

Circle odnotował 14,8 biliona dolarów wolumenu transakcji onchain USDC w II kwartale, co stanowi wzrost o 151% rok do roku. Liczba wolumenu uwzględnia aktywność z użyciem tokena; nie jest to kwota, którą Circle odnotował jako przychód, ani miara salda rezerw w jednym punkcie w czasie.

USDC można przenosić wielokrotnie, podczas gdy dolar go zabezpieczający pozostaje w rezerwie. Liczenie każdego transferu daje obrót, który może być znacznie większy niż obieg, bez tworzenia nowego dolara rezerwowego za każdym razem.

Pozostałe przychody Circle wzrosły o 41,1% do 33,582 mln dolarów w II kwartale. Nawet po tym wzroście stanowiły one około 4,8% łącznej sumy 701,315 mln dolarów przychodów i dochodów z rezerw.

Zarządzana oferta płatności firmy pozwala uczestniczącym bankom i firmom płatniczym na interakcję w walucie fiducjarnej, podczas gdy Circle zarządza procesem stablecoinowym stojącym za transakcją. Została wprowadzona w kwietniu, a firma zajmuje się działaniami takimi jak mintowanie, palenie i orkiestracja płatności.

Circle odnotował 14,7 miliarda dolarów zannualizowanego wolumenu Circle Payments Network na podstawie ostatnich 30 dni na koniec II kwartału. Podano, że zapisano 175 instytucji finansowych.

Annualizacja 30-dniowej obserwacji wyraża to ostatnie tempo jako stawkę roczną. Nie dowodzi, że 14,7 miliarda dolarów już przepłynęło przez sieć w ciągu zakończonego 12-miesięcznego okresu.

Zapisanie się jest kolejną miarą zasięgu, odrębną od liczby instytucji przetwarzających płatności z określoną częstotliwością. Circle nie przedstawił każdej zapisanej instytucji jako generującej ten sam wolumen transakcji lub przychód.

Zgłoszenie opisuje przychody transakcyjne jako wynikające z działalności opartej na użytkowaniu, wolumenie lub zdarzeniach, w tym niektórych umorzeń i usług infrastrukturalnych. Nie przypisuje jednej uniwersalnej stawki prowizji do wszystkich transferów USDC.

Arc wprowadza odrębne pytanie o moment ujmowania przychodów

Uruchomienie mainnetu Arc przez Circle miało miejsce 16 września, w trzecim kwartale. Sieć wykorzystuje USDC do opłat transakcyjnych i przenosi stablecoin, płatności oraz produkty infrastrukturalne spółki na kolejną platformę operacyjną.

W swoim ogłoszeniu uruchomienia Circle opisała etapowe wdrażanie instytucjonalnych walidatorów oraz integracji obejmujących płatności, handel i aktywa tokenizowane. Spółka podała, że ogólnosieciowa prywatność opcjonalna pozostaje w fazie opracowywania.

Komunikat nie dowodzi, że cała lista instytucji uczestniczących lub badających możliwości generuje rozpoznane przychody dla Circle. Dostępność techniczna, komercyjne wdrożenie i ujęcie księgowe to odrębne etapy.

Dokument Circle za drugi kwartał zawiera wcześniejszą pozycję finansową dotyczącą tokenów ARC. Nota 11 odnotowuje umowy sprzedaży 807,5 mln tokenów po 0,30 USD za sztukę, co daje około 242,2 mln USD łącznych przychodów brutto, z czego 222 mln USD otrzymano w tym kwartale.

Spółka ujęła wpływy jako przychody przyszłych okresów, a nieopłacone kwoty w należnościach. Jej polityka rachunkowości stanowi, że ujęcie jako pozostałe przychody następuje w momencie spełnienia zobowiązań do świadczenia zawartych w umowach zakupu.

Gotówka otrzymana w drugim kwartale nie pojawiła się zatem automatycznie jako pozostałe przychody drugiego kwartału. Sposób ujęcia w dokumencie pozostawia rozróżnienie między datą płatności a okresem, w którym spełnione są odpowiednie zobowiązania.

Nota obejmuje zakup o wartości 25 mln USD dokonany przez podmiot powiązany z IDG Capital w ramach łącznej sumy. Dodanie tego zakupu do 242,2 mln USD oznaczałoby policzenie go dwukrotnie.

Przedsprzedaż wpłynęła na kolejny miernik w sprawozdaniach finansowych: gotówkę generowaną przez działalność operacyjną. Circle odnotowała 538,5 mln USD wpływów operacyjnych z tytułu przepływów pieniężnych za pierwsze 6 miesięcy 2026 r. w porównaniu z 303,7 mln USD rok wcześniej.

Zarząd przypisał większość poprawy o 234,8 mln USD zmianom kapitału obrotowego, w tym 222 mln USD wpływów ze sprzedaży tokenów otrzymanych w drugim kwartale. Odrębnie zidentyfikował 41,1 mln USD poprawy zysku netto po korektach niepieniężnych, częściowo zrównoważonej wyższymi pieniężnymi kosztami operacyjnymi.

Sześciomiesięczna wartość przepływów pieniężnych i trzymiesięczne wartości przychodów obejmują różne okresy. Otrzymania gotówki z przedsprzedaży nie można traktować jako powtarzającej się opłaty za usługi w drugim kwartale ani doliczać ponownie do rozpoznanych przychodów.

Circle odnotowała 57,2 mln USD odpływu środków z działalności inwestycyjnej w pierwszym półroczu, w tym 35,8 mln USD na skapitalizowane prace rozwojowe oprogramowania. Kapitalizacja tych wydatków rejestruje składnik aktywów, którego koszt jest rozpoznawany w czasie, odrębnie od natychmiastowych kosztów operacyjnych w rachunku zysków i strat.

Odpływ środków z działalności finansowej obejmował spadek depozytów utrzymywanych dla posiadaczy stablecoinów o około 2 mld USD, związany głównie z niższą cyrkulacją USDC w ciągu półrocza. Wykupy pojawiają się zatem w innej części rachunku przepływów pieniężnych niż dochód operacyjny generowany przez aktywa rezerwowe.

Wyniki listopadowe mogą dostarczyć zaktualizowanych informacji o tych zobowiązaniach i ich ujęciu księgowym. Samo ogłoszenie mainnetu we wrześniu nie określa kwoty, terminu ani powtarzalnego charakteru jakiegokolwiek późniejszego ujmowania przychodów.

Circle finansuje infrastrukturę, a także dystrybuuje USDC

Zatwierdzenie krajowego banku powierniczego w lipcu dodało do planów operacyjnych spółki federalną inicjatywę powierniczą. Początkowa działalność obejmowała usługi powiernicze dla Circle i podmiotów powiązanych, z dalszymi usługami instytucjonalnymi i możliwym zarządzaniem rezerwami uzależnionymi od zatwierdzonego zakresu i prac operacyjnych.

Karta nie czyni z USDC zwykłego depozytu bankowego ani nie przyznaje posiadaczom tokenów federalnego ubezpieczenia depozytów. Dotyczy ona dozwolonej działalności i nadzoru nad instytucją.

W dokumentacji Circle stwierdzono, że zasoby prawne, compliance, produktowe i inżynieryjne mają pozostać istotnymi kosztami w miarę rozwoju regulacji dotyczących stablecoinów. Jej koszty operacyjne obejmują infrastrukturę technologiczną, wynagrodzenia, usługi profesjonalne oraz amortyzację lub odpisy amortyzacyjne.

Spadek kosztów operacyjnych w Q2 rok do roku był silnie uzależniony od porównania z kompensacją akcyjną związaną z IPO w 2025 roku. W raporcie wyników Circle podano, że skorygowane koszty operacyjne wzrosły o 23% do 146 mln dolarów.

Te dwa mierniki kosztów opisują odmienne podejścia rachunkowe. Spadek sumy według GAAP nie dowodzi, że bieżący koszt gotówkowy każdej funkcji biznesowej uległ obniżeniu.

Zarząd oświadczył, że preferuje reinwestowanie w produkty, infrastrukturę i szanse strategiczne zamiast kwartalnych dywidend. Stanowisko to ujawniono w poprzednim cyklu wyników i pozostaje ono polityką alokacji kapitału, a nie gwarancją przyszłych zwrotów.

Zaplanowana platforma pytań akcjonariuszy Circle zamyka się o 9:00 czasu wschodniego 3 listopada. Spółka podaje, że materiały wynikowe z 4 listopada, nagranie i transkrypcja będą dostępne za pośrednictwem jej strony internetowej relacji inwestorskich.

Na co zwrócić uwagę

Przychody zatrzymane: Całkowite przychody i dochód z rezerw po kosztach dystrybucji, transakcyjnych i innych.

Struktura salda: Średni obieg USDC i ważony udział utrzymywany na własnej platformie Circle.

Płatności partnerskie: Koszty związane z Coinbase i ujawnienia dotyczące innych ustaleń dystrybucyjnych.

Przychody niepochodzące z rezerw: Ujęte przychody z płatności, subskrypcji i infrastruktury, odrębnie od wolumenów aktywności.

Rachunkowość Arc: Wszelkie aktualizacje dotyczące odroczonych wpływów ze sprzedaży tokenów i zobowiązań wymaganych do ujęcia.

FAQ

Kiedy Circle raportuje swoje następne wyniki finansowe?

Circle zaplanowało wyniki za III kwartał na 4 listopada 2026 r. Transmisja internetowa jest zaplanowana na godzinę 8:00 czasu wschodniego.

Ile przychodów z II kwartału zatrzymało Circle po kosztach dystrybucji?

Przy zastosowaniu pełnej kategorii kosztów z dokumentu, 701,315 mln USD minus 412,470 mln USD daje 288,845 mln USD. Kwota ta jest przed kosztami operacyjnymi i nie stanowi zysku netto.

Czy marża zatrzymanych przychodów Circle spadła w II kwartale?

Nie. Obliczenie przy użyciu dokładnych danych z dokumentu daje około 41,2%, w porównaniu z 38,2% w II kwartale 2025 r., przy czym zatrzymane przychody wzrosły o około 15%.

Ile Circle zapłaciło Coinbase?

Dokument odnotowuje 324,6 mln USD kosztów dystrybucji związanych z Coinbase za 3 miesiące zakończone 30 czerwca. Kwota ta stanowi około 78,7% łącznej kategorii kosztów dystrybucji, transakcji i pozostałych kosztów.

Czy większy obieg USDC zawsze oznacza proporcjonalnie większy dochód?

Nie. Zwroty z rezerw i warunki dystrybucji komercyjnej wpływają na wynik, a średni obieg różni się od salda z ostatniego dnia.

Co spowodowałaby zmiana stóp procentowych o 1 punkt procentowy?

Model Circle oparty na czerwcu szacuje roczną zmianę dochodów z rezerw o 737 mln USD oraz zmianę kosztów dystrybucji i transakcji o 360 mln USD. Wynikająca z tego różnica 377 mln USD zależy od założeń dotyczących stałego salda i innych założeń i nie stanowi prognozy zysków.

Czy wolumen transakcji USDC stanowi przychód dla Circle?

Nie. Wolumen onchain w II kwartale wynoszący 14,8 bln USD to aktywność z wykorzystaniem tokena, podczas gdy pozostałe przychody wyniosły 33,582 mln USD, a dochód z rezerw został zaraportowany osobno.

Czy Circle rozpoznało całą gotówkę z przedsprzedaży ARC jako przychód natychmiast?

Nie. Dokument za II kwartał odnotował wpływy jako przychody odroczone do czasu spełnienia umownych zobowiązań do świadczenia.